Za brak odaberi osobu koja će ti znati reći dobru riječ i kada je ljuta na tebe. Neće te pokušati uvrijediti i udarati po tvojim ranama jer te poštuje i ne želi te izgubiti u običnoj svađi. Još važnije je da ti budeš takva osoba. Stjepan Ivan Horvat
U nedjelju, 9. veljače 2025., godine u župi sv. Petra apostola u Ivanić-Gradu, obilježen je Svjetski dan braka.
Svjetski dan braka uveden je 1983. godine, a ideja obilježavanja započela je u američkoj državi Louisiani početkom 80-ih godina prošlog stoljeća. Ideja i želja obilježavanja ovoga dana jest proslaviti i vrjednovati sakrament braka, naglasiti ljepotu bračne vjernosti, žrtve i radosti u svakodnevnom bračnom životu. Stoga je posvećen bračnim parovima, muževima i ženama kao stupovima obitelji, koja je temelj i Crkve i društva.
Danas nerijetko čujemo govor o krizama gotovo na svim razinama društva. Tako ćemo čuti o krizi braka, krizi bračne vjernosti i ubrzo sve potvrditi statističkim podatcima, primjerice kada govorimo o bračnim parovima, brojem rastavljenih. Pitamo se čega je zapravo kriza? Kriza braka ili kriza vrijednosti, koje brak čine čvrstom stanicom društva, u kojem se dvoje ljudi voli, poštuje, podržava te zajedno do te mjere rastu i sazrijevaju da starost dočekaju pripravni za nebo.
U homiliji, razlamajući nedjeljnu Božju Riječ, župnik Branko Koretić govorio je o Šimunovom pouzdanju i povjerenju u Gospodina. Rekao je kako je Šimun bio profesionalac, čovjek od zanata, iskusan ribar koji je znao raditi svoj posao. Lovio je u vrijeme povoljno za lov riba, trudio se, mučio, dao sve od sebe ali toga puta izostao je ulov. Odgovori Šimun: Učitelju, svu smo se noć trudili i ništa ne ulovismo, ali na tvoju riječ bacit ću mreže. Lk 5,5.
Protivno logičnosti, iskustvu, znanju Šimun postupa po Gospodinovoj riječi. Ludost ili poniznost? Sudbina-sreća neki će reći ili prepoznavanje istinskog Učitelja, Vođe…? Pitanje je: koga slušamo, na čije riječi djelujemo, kome se damo voditi? Osobito je bilo zanimljivo župnikovo tumačenje Prvog čitanja Iz 6,1-2 a.3-8. Posebice kada je usporedio žeravu sa žrtvenika s hostijom – Presvetim Tijelom Kristovim. Jedan od serafa doletje k meni: u ruci mu žerava koju uze kliještima sa žrtvenika; dotače se njome mojih usta i reče: “Evo, usne je tvoje dotaklo, krivica ti je skinuta i grijeh oprošten.”
Krist se žrtvuje na oltaru u svakoj euharistiji, odabirući kruh da postane njegovo Tijelo prisutan u najsitnijem dijelu svete hostije. Po Njemu primamo kruh života. Odabirući vino da postane njegova Krv, Krist teče kroz nas; postaje naše duhovno piće. I poput žerave koja čisti usta i mi blagujući ga postajemo čisti i jaki. Sudjelujući u euharistiji, u blagovanju Tijela i Krvi Kristove primamo dar ljubavi, Krist nas čisti i hrani, iz Njega crpimo snagu za život. Stoga, euharistija supružnicima postaje vrelo i izvor iz kojeg crpe milosti za svoj bračni život; ljubav, požrtvovnost, radost spremnost na praštanje i odricanje.
Na današnju nedjelju, 9. u mjesecu slavimo i spomen na bl. Mariju Propetog Isusa Petković, a skupina Poslanici Milosrđa obilježili su šestu obljetnicu ustanovljena. Prije mise pred molili su molitvu krunice za nova duhovna zvanja i obitelj. Župnik je na kraju euharistijskog slavlja pozvao posebno bračne parove u četvrtak, na klanjanje pred Presvetim, kada će župna zajednica moliti za supružnike. Na kraju euharistijskog slavlja, župnik je blagoslovio vjernike moćima Blaženice, te su bile izložene na štovanje puku.
Vjerujemo da će po zagovoru bl. Marije Propetog Isusa i molitvama vjernika i osnovana obiteljska zajednica u našoj župi, rasti i bogatit se novim članovima, kako bi bila nositeljica radosne vijesti u svijetu i kućna Crkva – domus Ecclesiae u Crkvi.