U nedjelju 8. rujna 2024. u Zrinu, obilježena je 81. obljetnica stradanja Zrinjana misnim slavljem koje je predslavio porečki i pulski biskup Ivan Štironja, u koncelebraciji su bili krčki biskup Ivica Petanjak, domaći biskup Vlado Košić, zrinski župnik Darijo Stanković, župnik vlč. Branko Koretić te više svećenika.
Tom prigodom pod vodstvom našega župnika, vlč. Branka Koretića vjernici župe sv. Petra iz Ivanić-Grada hodočastili su u Zrin, a mješoviti župni zbor imao je posebnu čast i zadatak pjevati na svečanom euharistijskom slavlju obilježavanja 81. obljetnice stradanja Zrinjana.
Iako „GPS“ toga jutra nije bio naklonjen našim vozačima, pa su se s drugim hodočasnicima na kratko izgubili u zelenilu prekrasne šume i prirode, uspjeli su pronaći pravi put i sretno doći u Zrin, to važno hrvatsko povijesno mjesto i simbol stradanja hrvatskog naroda.
„Zrin je mjesto gdje su stolovali Zrinski, Šubići, po njemu su postali Zrinski, u njemu je rođen Nikola Šubić Zrinski. U Zrinu se branila Hrvatska, jer je mjesto između Une i Kupe, bio je napadan od Turaka te napadan u Drugog svjetskom ratu. Zrin je još jedan Grad heroj gdje se mnogo dalo za slobodu Domovine i zbog toga zaslužuje naš pijetet i sjećanje koje ne smije nikada nestati iz našega naroda.
Preživjeli Zrinjani i njihovi potomci tradicionalno se od 1996. godine sjećaju događaja iz rujna 1943. kada su partizani i četnici u genocidnom pohodu ubili gotovo trećinu Hrvata Zrina, spalili župnu crkvu Našašća Svetoga Križa, kao i cijelo selo. Sve preživjele komunističke su vlasti raselile, oduzeli im imovinu i zabranile povratak u Zrin.
Program obilježavanja 81. obljetnice stradanja započeo je molitvom pred križem podno starog grada Zrina, a slijedio je mimohod do spomen-crkve Našašća sv. Križa ispred koje je slavljena misa.
Na početku sve prisutne, a posebno Zrinjane i potomke prognanih Zrinjana, pozdravio je biskup Košić i pozvao je na molitvu kako se nevine žrtve nikad ne bi zaboravile.
U homiliji, biskup Štironja istaknuo je kako je Zrin jedna od mnoštva Kalvarija hrvatskog naroda. „Prije nekoliko godina, u prigodi jednog posjeta Sisku, biskup Vlado mi je poklonio knjigu o povijesti Zrina i stradanju Zrinjana. Bio je to moj prvi susret s ovim mjestom. Vrativši se kući u Hercegovinu, toga istog popodneva i noći pročitao sam knjigu. Nisam je zapravo ispustio iz ruku dok je nisam cijelu pročitao. Bio je to moj prvi susret sa „Žrtvama genocida u Zrinu“, koji se dogodio o blagdanu Rođenja Blažene Djevice Marije te kobne 1943. Nije mi poznato da se igdje u svijetu dogodio tako krvav pokolj o Rođendanu Blažene Gospe i to od onih koji se predstavljaju da časte Bogorodicu. Strašno mi je zazvučala rečenica: ‘Na Malu Gospu 1943., zvona župne crkve su zadnji put zvonila i zadnji put je održana procesija kod crkve Svete Marije Magdalene. Idući dan, Zrin je izbrisan s lica zemlje.’ Nimalo manje tužna spoznaja bila je to da se nakon Domovinskog rata i uspostave Hrvatske države nije ništa učinilo kako bi se barem donekle ispravila nepravda, i kako bi se Zrinjanima vratila oduzeta imovina te se konačno u Zrin na svoja ognjišta vrati hrvatski živalj i život, da se vrate barem oni koji to žele“, rekao je. (https://ika.hkm.hr/novosti/obiljezena-81-obljetnica-stradanja-zrinjana)
Biskup Vlado Košić rekao je kako je ovo okupljanje poruka hrvatskoj javnosti da svi stoje uz istinu što se ovdje dogodilo. Zaista smo ponosni i radosni što se te istine ne bojimo jer svijest da Istina uvijek oslobađa budi u nama nadu i daje svijetlo za sretniju budućnost u kojoj prepoznajemo istinske vrijednosti, volimo svoju Domovinu, ne zaboravljamo žrtve, patnje naših predaka jer su nam one putokaz kako danas živjeti i graditi bolju budućnost našoj djeci.
Zahvalni župniku Branku i našemu župnom mješovitom zboru na lijepom pjevanju zaista smo radosni i ponosni što smo bili dionici ovoga hodočašća i svečanog euharistijskog slavlja na Malu Gospu u Zrinu.