Petrovo 2022 – izvještaj s duhovne obnove i središnje proslave Petrova

Petrovo 2022 – izvještaj s duhovne obnove i središnje proslave Petrova

27.6.2022., prvi dan duhovne priprave povodom župnog blagdana

Prvi dan priprave predvodio otac Marko Maglić, župni vikar u Svetištu Majke Božje Remetske

Nakon uvodnog govora i pozdrava našeg župnika Branka Koretića, uslijedilo je sveto misno slavlje.

„Ljubav je Božja razlivena u srcima našim.“, bile su uvodne riječi predvoditelja misnog slavlja. Jer Bog se ne daje na mjeru, nego izobila.

Otac Marko Maglić u svojoj je homiliji istaknuo potrebu za zahvatom s neba kako bismo Krista nasljedovali u punini. Tako nam je približena slika sv. Petra koji otvoreno govori Kristu o nemogućnosti da ga ikad zataji. Isus dobro poznaje Petra, zna sve njegove buduće korake, ali istovremeno ima i povjerenja u njega. To je dokaz kako Bog ne traži savršene, nego grešne koji računaju na njegovu pomoć. Danas trebamo shvatiti kako je u Božjim očima svatko od nas poseban. I sva djelovanja Isusovih učenika ne bi bila ništa da na nije bilo silaska Duha Svetog koji od plašljivih učenika oblikuje hrabre svjedoke vjere.

Bog se daruje prema otvorenosti našeg srca. Stoga o. Marko Maglić u završnim riječima svoje homilije moli za otvoreno i iskreno srce koje će nasljedovati Krista u potpunosti.

Nakon svete mise uslijedilo je klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom kao nastavak molitve otvorenosti srca Bogu: „ Bože, otvori moje srce i učini srce moje po srcu svome!“

 

28.6.2022., drugi dan duhovne priprave povodom župnog blagdana

Drugi dan duhovne priprave predvodio je otac Antonio-Mario Čirko, župnik Svetišta u Remetama.

Misno je slavlje započeto promišljanjem o važnosti svjedočanstva vjere i poticaju na ohrabrivanje drugih da svjedoče svoju vjeru. Za predmolitelja misnog slavlja, osim velikih zagovornika poput sv. Ante, sv. Leopolda Mandića, Male Terezije od Djeteta Isusa, sv. Župnika Arškog, svakako veliku važnost ima i sv. Petar.

Sveti je Petar zanimljiv zbog svoji uobičajenih ljudskih osobina: on je nagle naravi, nepromišljenih postupaka, ali i otvorena srca. On je iskusan ribar i na Isusovu riječ: “Baci mrežu!“ reagira žustro, ali na kraju prihvaća Isusovu riječ: „Na tvoju riječ – bacit ću mrežu.“

U prikazu sv. Petra vidljiva je njegova odlučnost, ali borba s vjerom. Što se Petar više udaljuje od Isusa, počinje tonuti. Pred Bogom trebamo biti onakvi kakvi uistinu jesmo i dopustiti Isusu da nas izgrađuje. Isus pita Petra i nas: ljubiš li me? Petrovo srce svakim Isusovim pitanjem biva iscijeljeno. Stoga je važno to isto pitanje postaviti na kraju dana. Nije dovoljno vjerovati, nego je važno ljubiti. Nikako strahovati zbog vlastitih slabosti i padova, nego u trenucima strahova i tjeskoba uputiti milosni vapaj: Gospodine, želim te ljubiti!

O.Antonio-Mario često stavlja svoja svjedočanstva vjere, osobito u vrijeme potresa kad je shvatio: hoće li se zatvoriti ili činiti konkretna djela kako bi ljudi u njima prepoznali Boga. To nije svjedočanstvo samog sebe, nego Boga.

Otac Antonio-Mario u završnoj poruci svoje homilije ističe otvorenost Petrova srca. Time je i Crkva otvorena čitavom svijetu.

Nakon svete mise uslijedilo je klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu. Potaknut simbolikom znakova kojima je ukrašena naša crkva : lađa, mreža, Božja riječ, školjke i jedro s tekstom iz Lukina evanđelja:“ Izvezi na pučinu“, predmolitelj je izrekao predivnu poticajnu molitvu: Izvezi na pučinu i oslobodi se sigurnosti svoje obale!

 

29.6.2022., proslava Petrova

Jutarnju misu u 10 sati predvodio je vlč. Josip Bulat, mladomisnik koji je proteklu godinu bio na praktikumu u našoj župi. Ovo je bila prva misa koju je kao svećenik imao u našoj župi (Secuinditia).

Središnjem misnom je slavlju u 19 sati prethodila svečana procesija dijelom šetnice našeg grada. Procesija su činile uniformirane postrojbe grada, sportske udruge, aktivne skupine naše župe i ostali župljani uz pjesmu našeg mješovitog župnog zbora.

Nakon pozdravnog govor našeg župnika Branka Koretića, uslijedilo je misno slavlje koje je predvodio Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Predmolitelj je u svojoj homiliji postavio pitanje iz evanđelja koje Isus postavlja svojim učenicima: „Što ljudi govore tko sam ja?“ Isus se ne obazire na mnoštvo odgovora svojih učenika, već se usredotočuje na Petrov odgovor: „Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga.“ Zbog tog je odgovora Petar postao i ostao Stijena. Petar razmišlja logikom malog čovjeka: on želi izbjeći križ. Međutim, Isus ga ne ostavlja. Petrova je snaga u onome koji ga je pozvao.

Nije li svatko od nas Petar? Stoga smo pozvani svojim odgovorom posvjedočiti vlastitu vjeru: Ti si Krist- Pomazanik, Sin Boga živoga. Ako to bude naš odgovor, naći ćemo put nasljedovanja Isusa Krista.

U završnoj riječi svoje homilije, predvoditelj nas je pozvao da obnovimo našu vjeru moleći zagovor sv. Petra svjedočeći: Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga.

Nakon misnog slavlja uslijedilo je druženje svih vjernika ispred crkve u duhu Petrova blagdana uz pržene ribice, osvježavajuće piće i kolače koje su pripremile vrijedne ruke naših župljana.

Pripremila: Mirjana Banković-Malečić