Petrovo u Ivaniću – program proslave zaštitnika župe sv. Petra apostola

Petrovo u Ivaniću – program proslave zaštitnika župe sv. Petra apostola

Župa svetog Petra apostola iz Ivanić-Grada s posebnom radošću poziva sve župljane, sugrađane i sve prijatelje na župnu proslavu zaštitika župe, svetog Petra apostola – “Petrovo u Ivanić-Gradu 2019.” .

U sklopu događanja, koja suorganiziraju Grad Ivanić-Grad i Povijesna postrojba Ivanić-Grada “10. satnija Ivanić” u zajedništvu sa Župom sv. Petra apostola i Turističkom zajednicom Ivanić-Grada održat će se bogata manifestacija “Petrovo u Ivanić-Gradu 2019.” i to uoči blagdana apostolskih prvaka svetog Petra i Pavla te na sam blagdan u subotu 29. lipnja 2019..

Središnji događaj proslave je svečana sveta misa u subotu 29. lipnja koju predvodi dr. Tomislav Markić, ravnatelj dušobrižništva za iseljene Hrvate.

 

PROGRAM:

Srijeda, četvtak, petak 

  • TRODNEVNICA uoči Petrova, predvodi fra Ivan Matić Johnny, voditelj Kuće susreta Tabor (18:30 krunica, 19:00 sveta misa, uz duhovni nagovor i klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu)

 

29. lipnja 2019., blagdan svetog Petra apostola

  • 8:00 – jutarnja sveta misa
  • 8:55 sati – Mimohod povijesnih postrojbi Republike Hrvatske,  ulicama grada od Učeničkog doma do Spomenika poginulim braniteljima
  • 10:00 sati – središnja Sveta misa u crkvi sv. Petra apostola, predvodi dr. Tomislav Markić, ravnatelj dušobrižništva za iseljene Hrvate
  • 11:15 sati – Svečana prisega i prijavak gradonačelniku, spomenik 1000.godišnjice hrvatskog kraljevstva
  • 13:00 sati – Glasni pucanj iz replika povijesnog oružja:topovi, kubure i puške
  • 9:00-13.00 – sati – Sajam  u Parku hrvatskih branitelja
  • 19:00 – večernja sveta  misa
  • 21:00 sat – KONCERT DUHOVNE GLAZBE koji će imati EMANUEL i sestre HALUŽAN na malom trgu kod tržnice,besplatne ribice

 

U sklopu 2. mimohoda povijesnih postrojni vojske Republike Hrvatske, najavljen je dolazak preko 20 povijesnih postrojbi iz Dubrovnika, Gospića, Ogulina, Požege, Vinkovaca, Varaždina, Kostela, Krapine, Križevaca, Samobora, Svete Nedelje, Županje, Turopolja, Čakovca, Bjelovara, Otočca, Bakra i dr.  Povijesne postrojbe svoje djelovanje temelje na očuvanju vojne tradicije krajeva iz kojih dolaze – ovo je prilika da vidimo i upoznamo raskoš povijesnih odora iz svih krajeva lijepe naše.

Veselimo se vašem dolasku!

Vlč. Branko Koretić, župnik

 


Životopis dr. Tomislava Markića: 

Dr. Tomislav Markić rođen je 12. rujna 1969. u Zagrebu. Za svećenika Zagrebačke nadbiskupije zaređen je 25. lipnja 1995.

Magisterije iz pastoralne teologije te religiozne pedagogije postigao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Beču, gdje je 2005. doktorirao iz pastoralne teologije na temu: »Mir je djelo pravde. Zauzimanje hrvatskih katoličkih biskupa za mir u ratu u Hrvatskoj (1991. – 1995.)«.

Od 1997. do 2000. bio je nadbiskupski tajnik, a od 2002. do početka 2011. vršio je službu generalnog tajnika pripremnog razdoblja Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije. Od 2002. do 2006. bio je nadbiskupski delegat za trajnu formaciju svećenika, a od 2006. do 2008. biskupski vikar za trajnu formaciju svećenika.

Od 2006. vrši službu biskupskog vikara za formaciju trajnih đakona, a od 2008. biskupskog vikara za laike i trajne đakone. Od 2004. vrši službu tajnika Prezbiterskog vijeća i Zbora savjetnika. Od 2006. je član Vijeća za kler Hrvatske biskupske konferencije, voditelj Đakonske pastoralne godine i Povjerenstva za studente laike koji se pripremaju za crkvene službe te član Nadzornog vijeća Caritasa Zagrebačke nadbiskupije.

Od 2007. do 2009. bio je delegirani predsjednik Ekonomskog vijeća Zagrebačke nadbiskupije. Godine 2007. imenovan je prvim ravnateljem Nadbiskupijskog pastoralnog instituta. Od 2005. vršio je službu pastoralnog pomoćnika u Župi sv. Nikole Tavelića u Kustošiji, a od 2007. u Župi sv. Mateja u Dugavama. Od 2009. do kolovoza 2013. bio je župnik Župe Blažene Djevice Marije, Kraljice mira u Granešinskim Novakima u Zagrebu.

Od jeseni 2013. urednik je Službenog vjesnika Zagrebačke nadbiskupije te vrši službu pastoralnog pomoćnika u Župi Bezgrešnoga začeća Blažene Djevice Marije, Malešnica-Oranice, u Zagrebu. Član je Croatian Church Trust-a (Hrvatskoga crkvenog kuratorija ili zaklade) u Londonu. Dr. Tomislav Markić 2014. je imenovan ravnateljem dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu.

(životopis preuzet s internetskih stranica Zagrebačke nadbiskupije; pristupljeno 28. lipnja 2019.)